චිලියේ වාමාංශික ජනාධිපතිගේ නව කැබිනට් මන්ඩලය විශේෂ වේ, 24න් 14ක්ම කාන්තාවන්, 40ට අඩු 6ක්

චිලියේ වාමාංශික ජනාධිපතිගේ නව කැබිනට් මන්ඩලය විශේෂ වේ, 24න් 14ක්ම කාන්තාවන්, 40ට අඩු 6ක්

චිලියේ වාමාංශික ජනාධිපතිගේ නව කැබිනට් මන්ඩලය විශේෂ වේ, 24න් 14ක්ම කාන්තාවන්, 40ට අඩු 6ක්

පසුගිය මාසයේ මැතිවරණ ජයග්‍රහණයක් සිදු කළ චිලියේ වාමාංශික ජනාධිපති ගේබ්‍රියෙල් බෝරික්, සිය නව කැබිනට් මන්ඩලය ප්‍රකාශයට පත්කර ඇති අතර එහි 24 දෙනෙකුගෙන් 14ක්ම කාන්තාවන් වීම විශේෂත්වයකි. තනතුරුවලින් බහුතරයක් කාන්තාවන්ට සහ කිහිපයක් හිටපු ශිෂ්‍ය විරෝධතා නායකයින්ට ලබා දී ඇත.

අභ්‍යන්තර කටයුතු අමාත්‍යවරිය ලෙස 35 හැවිරිදි ඉස්කියා ෂිචෙස් නමැති ශල්‍ය වෛද්‍යවරියක තෝරා ගෙන ඇති අතර ඇය 2017 දී වෘත්තීය වෛද්‍යවරුන්ගේ සංගමයක පළමු කාන්තා සභාපතිනියයි. 1973 දී හමුදා කුමන්ත්‍රණයකින් බලයෙන් පහ කරන ලද සමාජවාදී ජනාධිපති සැල්වදෝර් ඇලන්ඩේගේ මිනිබිරිය වන ආරක්ෂක ඇමති මායා ෆර්නැන්ඩස් ද මෙම පිරිස අතර සිටී.

“අපි මෙම කණ්ඩායම පිහිටුවා ඇත්තේ දැනුමෙන්, අත්දැකීම් ඇති සහ රටට අවශ්‍ය වෙනස්කම් පිළිබඳ න්‍යාය පත්‍රයට කැපවී සිටින පුද්ගලයින් සමඟයි,” බෝරික් පැවසීය.

බොරික්ගේ කැබිනට් මණ්ඩලයට 2011 දී වැඩි දියුණු කළ, නිදහස් අධ්‍යාපනය සඳහා රැල්ලකට නායකත්වය දුන් අය ඇතුළුව, අවම වශයෙන් වයස අවුරුදු 40ට අඩු ඇමතිවරුන් හය දෙනෙක් ඇතුළත් වේ. ජනාධිපති ධුරයේ මහලේකම් ලෙස නම් කරන ලද බොරික්ගේම පුළුල් පෙරමුණු සන්ධානයේ කොන්ග්‍රස් සභික ජෝජියෝ ජැක්සන්ද ඊට ඇතුළත්ය.

About The Author

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *