උතුරු නැඟෙනහිර භීතියට හා කලබලයට හේතු වූ මරණ 6ක්!

තත්වය වෙනස් වී ඇත්ද යන සැකය මේ වන විට ජනගහනය අතර වර්ධනය වෙමින් පවතී. මේ සැකය සනාථ කිරීමට දිනපතා රට තුළ ඇති වන ප්‍රචණ්ඩ කෝලාහල ජනතාව තුළ කලකිරීමක් වපුරයි.

මේ අතර යුද්ධයෙන් විපතට පත් ජනතාවට කිසිඳු සුවයක් නොමැති බව උතුරු නැඟෙනහිර ප්‍රදේශවල මෑතකාලීන සිදුවීම් තුනෙන් හෙළිදරව් වීමට නියමිතය.

මේ තත්ත්වය යටතේ මඩකලපුවේ ගෘහ සේවිකාවක් මුදලට තම ස්වාමි බිරිඳ ඝාතනය කර පවුම් 46ක රන් ආභරණ කොල්ලකෑමේ සිද්ධිය ජනතාව තුළ දැඩි භීතියක් හා කැළඹීමක් ඇති කර තිබේ. සැකකාර කාන්තාව සම්බන්ධයෙන් සිදුකළ විමර්ශනයේදී විවිධ කරුණු අනාවරණය වී තිබෙනවා.

ඝාතනයේ සැකකාරියක වන කාන්තාව සිය පාපොච්චාරණයේ සඳහන් කළේ තම අනියම් බිරිඳගේ රන් ආභරණ තමන්සතු කරගැනීමේ අරමුණින් ශරීරය කැබලිවලට කපා දැමූ බවයි.

මේ අතර සැකකාර කාන්තාව සහ ඇයගේ පියා ජනවාරි 4 වැනිදා දක්වා රක්ෂිත බන්ධනාගාරගත කරන ලෙස මඩකලපුව මහේස්ත්‍රාත් ඒ.සී.එම් රිස්වාන් මහතා නියෝග කර ඇත.

මේ අතර කලුවංචිකුඩි ප්‍රදේශයේ රන් ආභරණ අලෙවිසැලක් පවත්වාගෙන යන ස්වර්ණාභරණ ව්‍යාපාරිකයකු වූ සෙල්වරාසාගේ බිරිඳ දයාවතී අමානුෂික ලෙස ඝාතනයට ලක්විය. දයාවතීට 23 හැවිරිදි දියණියක් සහ 26 හැවිරිදි පුතෙකු සිටින අතර ඇය නගර මධ්‍යයේ අරසති පාර්වතී ප්‍රදේශයේ අධික වාහන තදබදයක් සහිත ප්‍රදේශයක මහල් ගොඩනැගිල්ලක වාසය කරයි.

අනෙක් අතට චූදිත කාන්තාව මැලේසියාවේ ගෘහ සේවිකාවක් ලෙස රැකියාවක් ලබාගෙන එහි සේවය කරමින් සිටියදී මත්ද්‍රව්‍යවලට ඇබ්බැහි වූවාය. මේ තත්ත්වය තුළ පොලිසියට හසුවී රට යවා ඇති ඔහු ලංකාවට පැමිණ වාලච්චේන ප්‍රදේශයේ විවාහ වී මාස 8ක් එහි පදිංචිව සිට ඇත.

ඒ වගේම ඇය නිතර නිතර වැඩ කළ ඇයගේ ස්වාම්යාගේ බිරිඳගේ නිවසට යයි. මේ තත්ත්වය තුළ සිද්ධිය වූ 20 වැනි සඳුදා දින අනියම් බිරිඳගේ රන් ආභරණ පැහැර ගැනීමට සේවිකාව සැලසුමක් සකස් කර ඇත.

ඇය තම පියා සමඟ කල්ලාරු යන බව සැමියාට පැවසූ අතර එය මිලදී ගැනීමට තම ස්වාම් බිරිඳ තමාට රුපියල් 85 දහසක් ගෙවිය යුතු බව පියාට බොරු කීවාය.

මෙය අනුගමනය කරමින් එතැන් සිට මොඩියුලර්. ඔවුන් දෙදෙනා පාර්වතී ප්‍රදේශයේ පිහිටි ස්වාම් බිරිඳගේ නිවසට යාමට පෙර පොලිස් මූලස්ථානය ඉදිරිපිට කඩයක ගොස් කුකුල් මස් කැපීමට යයි පවසා පිහියක් මිලට ගෙන ඇගේ මුදල් පසුම්බියේ දමා ගත්තේ.

ලොක්කාගේ කාර් එක එතන නවත්තලා තියෙනවා දැකලා ගෙදර යනවා වෙනුවට කරුවප්පංගේනියේ ඉන්න තාත්තා එතනට ගිහින් හෝටලේ හාම්පුතා මුණගැහෙන්න ගිහින් එතනින් ආපහු නෝනාගේ ගෙදර ආවා.

ඉක්බිති සෙල්වරාසා වෙළෙන්දා තම පුත්‍රයා ස්වර්ණාභරණ ආයතනයට යවා තම බිරිය හා දියණිය සමඟ තෙහෙට්ටුවෙන් මඳක් විවේක ගැනීමට අසල පන්සලේ උත්සවයකට ගියේය. මේ තත්ත්වය තුළ ඔහුගේ බිරිඳ දයාවතී කෑම උයමින් සිටියාය.

මෙහෙකාරිය සහ ඇගේ පියා එහි ගොස් ඇත්තේ ඔවුන්ගේ දිගුකාලීන සිහිනය සැබෑ කර ගැනීමටයි. ඔවුන් දුටු දයාවතී ඔවුන් පිළිගෙන දිවා ආහාරය ගෙන පිටත්ව යන ලෙස පැවසුවාය.

පසුව ව්‍යාපාරිකයා සෙල්වරාසා සහ ඔහුගේ දියණිය ආහාර ගෙන සෙල්වරාසාගේ නිවසේ පළමු මහලේ කාමරයක නිදාගත්තේය. දුවත් කෑම කා නින්දට ගියේ ජංගම දුරකථනය ද රැගෙන සාලයේ කොටසක සෝෆාවේ වාඩි වී සිටියදීය.

එවිට දයාවතී මෙහෙකාරියටත් ඇගේ පියාටත් කෑම දෙන අතර ඔවුන් කෑම කා කතා කරමින් සිටියහ. එවිට වේලාව සවස 4 ට පමණ ආසන්න වෙමින් තිබිණි. මෙහෙකාරියගේ පියා නිවසින් පිටතට ගොස් ඇත.

අනියම් බිරිඳගේ ස්වර්ණාභරණ කොල්ලකෑමට නියම වේලාව සොයමින් සිටි මෙහෙකාරිය නිවස ඉදිරිපිට ඇති ගබඩාවට යන දයාවතී දැක ඇය පසුපස හඹා ගියාය. මේ කිසිවකින් බලාපොරොත්තු නොවූ දයාවතී සේවිකාව ඉවතට තල්ලු කර පැන යාමට උත්සාහ කරන්නේ සේවිකාව කපා ගැනීමට තම පසුම්බියේ තිබූ පිහිය අතට ගන්නා විටය.

සේවිකාවගේ අත කැපීමෙන් ඇය තුවාල ලැබීය. කෝපයට පත් සේවිකාව දයාවතී අල්ලා පහතට තල්ලු කර හිසට පොල් ගෙඩියකින් පහර දී දයාවතීගේ ගෙලට පිහියෙන් 10 වතාවක් පමණ ඇන අමානුෂික ලෙස ඝාතනය කර ඇති බව අනාවරණය වේ.

කොල්ලකරුවන් විසින් පවුම් 46ක රන් ආභරණ, ඝාතනයට යොදාගත් පිහියක් සහ නිවසේ සවිකර තිබූ සී.සී.ටී.වී. මඩකලපුව මහේස්ත්‍රාත් ඒ.සී.එම්.රිස්වාන් මහතා අත්අඩංගුවට ගත් කාන්තාව සහ ඇයගේ පියා මඩකලපුව මහේස්ත්‍රාත් ඒ.සී.එම්.රිස්වාන් මහතා හමුවට ඉදිරිපත් කළ අතර ඔවුන් ජනවාරි මස 04 වැනිදා දක්වා දින 14ක රැඳවුම් භාරයේ තැබීමට නියෝග කළේය.

අම්පාර – තිරුකෝවිල් පොලිස් ස්ථානයේදී සිදුවූ වෙඩි තැබීමකින් පොලිස් නිලධාරීන් සිව් දෙනෙකු ජීවිතක්ෂයට පත්වූ පුවත නැගෙනහිර ජනතාව සුඛෝපභෝගිත්වයට ඇති ආශාව නිසා සිදුවූ මෙම ඛේදනීය සිදුවීමෙන් කම්පනයෙන් සහ භීතියෙන් පසුවෙයි.

මේ අතර තිරුකෝවිල් පොලිස් ස්ථානයේ රාජකාරියේ නියුතු පොලිස් සැරයන්වරයෙකු විසින් සිදුකළ වෙඩි තැබීමකින් පොලිස් ස්ථාන භාර නිලධාරියෙකු ඇතුළු පොලිස් නිලධාරීන් තිදෙනෙකු තුවාල ලබා රෝහල් ගත කර තිබෙනවා.

රාත්‍රියේ නත්තල් උත්සවයට සම්බන්ධ වූ සිද්ධියේ මහ මොළකරු සැරයන් පොලිස් ස්ථානයේ ප්‍රධාන දොරටුව අසල රාජකාරියේ යෙදී සිටි පොලිස් නිලධාරියාගෙන් තුවක්කුව උදුරා ගත් බව පොලිස් මූලස්ථානය පවසයි.

අනතුරුව පොලිස් සැරයන්වරයා පොලිසිය තුළ සිටි නිලධාරීන්ට වෙඩි තබා ඇත. පොලිස් ස්ථානයෙන් රාජකාරි සඳහා පිටත්ව ගිය පොලිස් ස්ථාන භාර නිලධාරියා සැකකාර සැරයන්වරයා ජීප් රථයකින් නැවත පොලිස් ස්ථානයට පැමිණෙමින් සිටියදී වෙඩි තබා ඇත.

වෙඩි තැබීමෙන් පොලිස් නිලධාරීන් තිදෙනෙක් එම ස්ථානයේදීම මිය ගියහ. වෙඩි තැබීම භාර නිලධාරියා ඇතුළු නිලධාරීන් සිව් දෙනෙකු තිරුකෝයිල් සහ අක්කරෙයිපත්තු රෝහල්වලට ඇතුළත් කළ බව පොලිසිය පවසයි.

රෝහලට ඇතුළත් කිරීමෙන් පසු තවත් අයෙක් එම ස්ථානයේදීම මිය ගියේය. මියගිය අය අතර පොලිස් සැරයන්වරයෙකු, පොලිස් කොස්තාපල්වරුන් දෙදෙනෙකු සහ පොලිස් කොස්තාපල් රියදුරෙකු ද වනවා.

වෙඩි තැබූ පොලිස් සැරයන්වරයා වෙඩි තැබීමෙන් පසු ඔහුගේ පෞද්ගලික රථයෙන් ඔහුගේ උපන් ගම ඇත්තිමලෙයි ප්‍රදේශයට පලා ගියේය. පසුව ඔහු ටී 56 ගිනි අවි දෙකක් සහ පතොරම් 19ක් සමඟ ඇත්තිමලේ පොලිස් ස්ථානයට භාර වූ බව පොලිසිය පවසයි.

ඇත්තිමලෙයි පොලිස් ස්ථානාධිපතිවරයා විසින් ඔහු අත්අඩංගුවට ගෙන වැඩිදුර විමර්ශන සඳහා අම්පාර මූලස්ථාන පොලිසිය වෙත භාරදී ඇත. මේ අතර නිවාඩුව ලබා නොදීම නිසා කෝපයට පත් සැරයන්වරයා වෙඩි තබා ඇති බව මූලික පරීක්ෂණ වලදී අනාවරණය වී ඇත.

සිද්ධිය සම්බන්ධයෙන් විශේෂ පරීක්ෂණයක් ක්‍රියාත්මක බවයි පොලිස් මූලස්ථානය සඳහන් කළේ. මේ අතර වෙඩි තැබීම සම්බන්ධයෙන් අත්අඩංගුවට ගත් පොලිස් නිලධාරියෙකු මේ මස 6 වැනිදා දක්වා රක්ෂිත බන්ධනාගාර ගත කර තිබෙනවා.

මෙම නඩුවේදී තිරුකෝවිල් පොලිස් ස්ථානයේ රාජකාරියේ යෙදී සිටි නිලධාරීන්ට වෙඩි තැබූ පොලිස් නිලධාරියා වෙඩි තැබීමෙන් පසු ඇතිමලෙයි ප්‍රදේශයේ පිහිටි තම නිවසට ගොස් තම මව වැඳ පුදා ආශිර්වාද ලබාගත් බව පවසා ඇත.

වෙඩි තැබීම සම්බන්ධයෙන් තම දෙමාපියන්ට පවසා ඇති බවද මව පැවසුවාය. පාදයේ ශල්‍යකර්මයක් හේතුවෙන් විශේෂ වරප්‍රසාද සහිතව රාජකාරියට පැමිණීමට අවසර ලබාදී තිබියදී වසර 8ක පමණ කාලයක සිට පොලිස් ස්ථානවලදී එම නිලධාරියාට අසාධාරණයක් සිදුවන බවට වෙඩි තැබූ පොලිස් නිලධාරියාගේ මවද කනස්සල්ල පළකර තිබේ.

පසුගියදා නැගෙනහිර පළාතේ සිදුවූ ඛේදනීය සිදුවීම් දෙක මෙන්ම උතුරේ මුලතිව් උණ වත්තේ 13 හැවිරිදි දැරියක අභිරහස් ලෙස මියයාම මහජනතාව කම්පනයට පත් කර ඇත. මව, පියා සහ වැඩිමහල් සොහොයුරිය අත්අඩංගුවට ගෙන ඇති අතර වැඩිදුර ප්‍රශ්න කිරීම් සඳහා පොලිස් අත්අඩංගුවේ පසුවේ.

මුලතිව් බම්බු ගම්මානයේ පසුගිය 15 වැනිදා අතුරුදන් වූ 13 හැවිරිදි දැරියක් 18 වැනිදා මියගොස් සිටියදී සොයා ගැනිණි. දැරිය ඝාතනය කළ බවට සැකපිට අත්අඩංගුවට ගත් දැරියගේ නැන්දණිය ලබන 22 වැනිදා අධිකරණයට ඉදිරිපත් කරන විට අප්‍රේල් 4 වැනිදා දක්වා රක්ෂිත බන්ධනාගාරගත කර තිබේ.

දැරිය ඝාතනය කිරීමේ සිද්ධිය සම්බන්ධයෙන් දැරියගේ මව, පියා සහ සහෝදරිය පසුගිය 23 වැනිදා පුදුකුඩිඉරිප්පු පොලිසිය විසින් අත්අඩංගුවට ගත් අතර එහිදී විනිසුරුවරයා රඳවා තැබීමට නියෝග කළා.

දැරියගේ මරණය සම්බන්ධයෙන් තවත් සැකකරුවෙකු පුදුකුඩිඉරිප්පු පොලීසිය විසින් අත්අඩංගුවට ගෙන පරීක්ෂණ පවත්වයි. මෑත කාලයේ රටතුළ ඇති වූ මෙවන් කම්පන සහගත සිදුවීම් සමඟ රිය අනතුරු මරණ, දියේ ගිලී මියයෑම්, අභිරහස් මරණ ආදියෙන් ජනතාව දෛනිකව දුක්ඛිතභාවයේ ගිල්වති. මෙය වැලැක්වීමට අදාළ පාර්ශ්ව කටයුතු කරයිද යන්න විමසා බැලිය යුතුය.

About The Author

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *