100% ස්වභාවික පෝෂ්‍යදායි ප්‍රෝටීන් පිටි - ORA Naturals

මිනිසුන්ට “මහා ව්‍යසනයක්” විය හැකි H5N1 කුරුළු උණක් ගැන ඊශ්‍රායලයෙන් අනතුරු ඇගවීමක්

මිනිසුන්ට "මහා ව්‍යසනයක්" විය හැකි H5N1 කුරුළු උණක් ගැන ඊශ්‍රායලයෙන් අනතුරු ඇගවීමක්

මිනිසුන්ට "මහා ව්‍යසනයක්" විය හැකි H5N1 කුරුළු උණක් ගැන ඊශ්‍රායලයෙන් අනතුරු ඇගවීමක්

ඊශ්‍රායලයේ ජාතික ආරක්ෂක කවුන්සිලය මගින් එරට දැවැන්ත කුරුළු උණක් පැතිරීම පාලනය කර ඇති අතර, එය මිනිසුන්ට “මහා ව්‍යසනයක්” බවට පත් විය හැකි බව විද්‍යාඥයින් අනතුරු අඟවා තිබේ.

සෑම වසරකම සංක්‍රමණික පක්ෂීන් බිලියන භාගයකට වඩා වැඩි ප්‍රමාණයක් එරට ගලීල ප්‍රදේශය හරහා ගමන් කරයි, උණුසුම් අප්‍රිකානු ශීත සෘතු හෝ සෞම්‍ය යුරෝපීය ග්‍රීෂ්ම සෘතුව වෙත ගමන් කරයි, මෙය ප්‍රධාන කුරුළු උණ පැතිරීමේ ව්‍යසනකාරී ස්ථානයක් බවට පත් ව ඇතැයි ඔවුන් දන්වා ඇත.

වෛරසය මිනිසුන්ට ආසාදනය වුවහොත් එය මාරාන්තික විය හැකි බවට පරීක්ෂණ මගින් සාධක සොයාගෙන ඇත. ලෝක සෞඛ්‍ය සංවිධානය පවසන්නේ 2003 වසරේ සිට සොයා ගෙන ඇති රෝගීන් 863 න් අඩකට වඩා මාරාන්තික බව මෙම රෝගයෙන් ඔප්පු වී ඇති බවයි. කුරුළු උණ, H5N1 හි බොහෝ වික්‍රියා හෝ ප්‍රභේද මිනිසුන්ට සම්ප්‍රේෂණය කිරීම සාපේක්ෂව දුෂ්කරය.

ටෙල් අවිව් විශ්ව විද්‍යාලයේ සත්ව විද්‍යාඥයෙකු සහ ලැට්‍රන් හි කුරුළු සංක්‍රමණය පිළිබඳ අධ්‍යයනය සඳහා වූ ජාත්‍යන්තර මධ්‍යස්ථානයේ අධ්‍යක්ෂ ලෙෂම් පැවසුවේ “මිනිසුන්ට ආසාදනය වන සහ මහා ව්‍යසනයක් බවට පත්වන විකෘතියක් තිබිය හැකි බවය.

මේ වන විට, නව H5N1 කුරුළු උණ ආසාදනය වී අවම වශයෙන් 5,400ක් මිය ගොස් ඇති අතර, එය ගෝලීය හදිසි අවස්ථාවක් දක්වා ව්‍යාප්ත වනු ඇතැයි ඊශ්‍රායල බලධාරීහු බිය වෙති.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *