චීනයට ‘හ්ම්’ නැති ජවිපෙ

චීනයට ‘හ්ම්’ නැති ජවිපෙ

චීනයට ‘හ්ම්’ නැති ජවිපෙ

ශ්‍රී ලංකා මහජන උපයෝගිතා කොමිෂන් සභාව අහෝසි කිරීම සම්බන්ධයෙන් ආණ්ඩුව ගන්නා උත්සාහය ගැන දේශපාලන පක්ෂ නියෝජිතයෝ විවිධ අදහස් ප්‍රකාශ කරමින් සිටිති. අධි මිල අදිසි විදුලිය මිලදී ගැනීම්වලට එම කොමිසම දිගින් දිගටම අනුමැතිය ලබානොදීම, මහා පරිමාණ විදුලි ව්‍යාපෘති විදුලිබල පනත අනුව ක්‍රියාත්මක කරන ලෙස නිර්දේශ ඉදිරිපත් කිරීම ආදිය මඟින් ආණ්ඩුවේ උත්සාහයන් බඳවැටීම මේ තීරණයට හේතුව බව පැහැදිලිය.

අධික මිල හදිසි විදුලිය මිලදී ගැනීමේ විදුලි බලාගාර වූ කලි රට තුළ වසර ගණනාවක් තිස්සේ ස්ථාපිතව පවතින පෞද්ගලික විදුලි බලාගාරය. එම සමහර බලාගාරවල අයිතිය ඇත්තේ දේශීය ව්‍යාපාරිකයන්ටය. මහා පරිමාණ විදුලි ව්‍යාපෘති වූ කලි විදේශ රටවල් හෝ එම රටවල සමාගම් එම රටවල ආශීර්වාදයෙන් ගෙනෙන බලාගාරය.

මහජන උපයෝගිතා කොමිසම අහෝසි කිරීමේ ආණ්ඩුවේ තීරණයට විරෝධය පෑම දේශපාලන පක්ෂයක් ලෙස ජනතා විමුක්ති පෙරමුණ කරමින් සිටී. එහි නියෝජිතයෝ ඒ ගැන අදහස් දක්වමින් සිටිති. එහි හිටපු පාර්ලිමේන්තු මන්ත්‍රී වෛද්‍ය නලින්ද ජයතිස්ස ඒ ගැන කීවේ ඇමරිකානු විදුලි යෝජනාව ක්‍රියාත්මක කිරීම සඳහා ආණ්ඩුව එම කොමිසම අහෝසි කිරීමට යන බවය. මයික් පොම්පියෝ ලංකාවට ආවේ නිකම් නොව එම විදුලි යෝජනාව සඳහා බවය.

ඇමරිකානු තානාපති කාර්යාලයෙන් විදුලි යෝජනාවක් ආණ්ඩුවට ලැබී ඇති බව ඇත්තය. ඒ මුහුදේ නවතා තබන බාජ් තුළ සිට ක්‍රියාත්මක කරන ද්‍රවිකෘත ගෑස් බලාගාරයක් සම්බන්ධයෙන්ය. කැබිනට් මණ්ඩලය තීරණය කර තිබුණේ එම යෝජනාව ස්විස් චැලෙන්ජ් ක්‍රමයට සලකා බලන්නටය. එහි අර්ථය ඇමරිකානු යෝජනාව ප්‍රසිද්ධියට පත්කර ඒ සඳහා අභියෝග යෝජනා කැඳවීමය. මේ ක්‍රමයේදී අභියෝග යෝජනා වඩා වාසිදායක නම් යෝජනාව ක්‍රියාත්මක කිරීමේ අවස්ථාව ලැබෙන්නේ අභියෝග කරන්නාටය. ඇමරිකානු යෝජනාවට එම අවස්ථාව ලැබෙන්නේ නැත.

මේ ඇමරිකානු යෝජනාවට අමතරව නොරොච්චෝලේ හතරවන අදියර යැයි කියමින් චීනයේ ස්වෙච්ඡා යෝජනාවක්ද ඉදිරිපත් වී ඇත. මේ ස්වෙච්ඡා යෝජනාවලට අභියෝග යෝජනා කැඳවන්නේ නැත. කිසිදු තරගයකින් තොරව චීනය ව්‍යාපෘතිය ක්‍රියාත්මක කරයි. එවැනි ව්‍යාපෘතිවල මිලෙහි මෙන්ම ප්‍රමිතියේද තරගකාරීත්වයක් නැති නිසා ඕනෑම කුණුගොඩක් කියන මිලට අප බාරගත යුතුය. නොරොච්චෝලේදී මේ වනවිටත් අප අත්විඳින්නේ ඒ ආකාරයේ චීන යෝජනාවල ප්‍රතිඵලය. කොහොමත් ස්වෙච්ඡා යෝජනා යනු අපේ අවශ්‍යතාවකට අප ඉල්ලූ යෝජනා නොවේ.අපට ඕනෑ යැයි චීනයට හිතුණු යෝජනාය. එතරම්ම අපේ සිත් කියවීමේ හෙවත් රාජපක්ෂවරුන්ගේ සිත් කියවීමේ හැකියාවක් චීනයට තිබේ.
මේ අතීත යෝජනා ගැනවත් අලුත් යෝජනාව ගැනවත් ජනතා විමුක්ති පෙරමුණවත් එහි නියෝජිතයන්වත් වචනයක්වත් කතා කරන්නේ නැත. හම්බන්තොට වරාය, කොළඹ දකුණු වරාය හා කොළඹ පෝට්සිටි වැනි චීන ව්‍යාපෘති ගැන මේ අය නිහඬය. හරියට ලොකු සර් එනවිට ළමයින් මීයට පිම්බාක් මෙන් සිටිනා අයුරින්ය. ඇමරිකාවට විරුද්ධව එම තනාපති කාර්යාලය ඉදිරිපිට උද්ඝෝෂණය කරන එම පක්ෂය චීනයට විරුද්ධව උද්ඝෝෂණය කරනවා තබා කටක් හැර වචනයක්වත් කියන්නේ නැත.

රටට සිදුකරන චීන බලපෑම ගැන, රට චීන ණය උගුලේ සිරවීම ගැන මේ අය ගොලුවන් බිහිරන් සේ නිහඬය. මහා විප්ලවාදී සටන්කාමී කතා දක්නට නැත. රට තුළ චීනය කරන ඕනෑම දෙයක් හොඳ වීමටත් අනෙකුත් රටවල් කරන දේවල් නරක් වීමටත් හේතුව කුමක්ද යන්න පැහැදිලි නැත. ඒ චීනය සමාජවාදී හෝ කොමියුනිස්ට් යන ඔවුන් සිතන ආකාරයේ ලේබලය අලවාගත් රටක් නිසාද? නැතහොත් එම පක්ෂය සමඟ ඇති වෙනයම් සම්බන්ධයක් නිසාද? ජනතා විමුක්ති පෙරමුණ ප්‍රසිද්ධියේම ඒ ගැන රටට පැහැදිලි කළහොත් මතුවී ඇති ප්‍රශ්න නිරාකරණය කරගත හැකිය.

– anidda

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *