යුක්රේනයේ න්‍යෂ්ඨික බලාගාර 4ම අනතුරේ; භූමි සීමාවේ සෑම බිම් අගලක් වෙනුවෙන්ම සටන් වැදීමට සූදානම් – නේටෝ සංවිධානය

යුක්රේනයේ න්‍යෂ්ඨික බලාගාර 4ම අනතුරේ; භූමි සීමාවේ සෑම බිම් අගලක් වෙනුවෙන්ම සටන් වැදීමට සූදානම් - නේටෝ සංවිධානය

යුක්රේනයේ න්‍යෂ්ඨික බලාගාර 4ම අනතුරේ; භූමි සීමාවේ සෑම බිම් අගලක් වෙනුවෙන්ම සටන් වැදීමට සූදානම් - නේටෝ සංවිධානය

යුද්ධයක් සඳහා නේටෝ සංවිධානය සූදානම් බව අමෙරිකානු රාජ්‍ය ලේකම් ඇන්ටනි බ්ලින්කන් පවසනවා. රුසියානු ජනාධිපති ව්ලැදිමීර් පුටින් පහරදීමට තීරණය කරන්නේ නම් තමන්ට අයත් භූමි සීමාවේ සෑම බිම් අගලක් වෙනුවෙන්ම සටන් වැදීමට නේටෝ සංවිධානය සූදානම් බවද අමෙරිකානු රාජ්‍ය ලේකම්වරයා අවධාරණය කළා.

කෙසේවෙතත් රුසියාව සමග යුද්ධයකට අවතීර්ණ වීමට නේටෝ සංවිධානය අපේක්ෂා නොකරන බවයි අමෙරිකානු රාජ්‍ය ලේකම් ඇන්ටනි බ්ලින්කන් ප්‍රකාශ කළේ.

මේ අතර යුක්රේනයේ පිහිටි යුරෝපයේ විශාලතම න්‍යෂ්ටික බලාගාරය වන සෙපෝසියා බලාගාරය රුසියානු හමුදාව විසින් (04) අත්පත් කර ගෙන ඇතැයි යුක්රේනය තහවුරු කළා. ඒ, රුසියානු හමුදාව විසින් එම බලාගාරය ඉලක්ක කර එල්ල කළ ප්‍රබල ප්‍රහාරවලින් අනතුරුවයි. කෙසේවෙතත් ප්‍රහාර හමුවේ ජීවිත හානි රැසක් වාර්තා වන බව යුක්රේනය පසුව නිවේදනය කළා.

අනෙක් අතට, Rivne, Khmelnytskyi සහ දකුණු යුක්රේනයේ න්‍යෂ්ටික බලාගාර තවමත් රුසියානු අණ යටතේ නොමැත. පුටින් යුක්රේනය සිය පාලනය යටතට ගැනීමේ ඔහුගේ ඉලක්කය දිගටම කරගෙන ගියහොත්, මෙම න්යෂ්ටික බලාගාරද සටන් මෙහෙයුම් මගින් තර්ජනයට ලක් වනු ඇත.

නේටෝ මහලේකම් ජෙන්ස් ස්ටෝල්ටන්බර්ග් සහ ජර්මානු විදේශ ඇමතිනි ඇනලේනා බෙයර්බොක් යුරෝපයේ විශාලතම න්‍යෂ්ටික බලාගාරය දෙසට රුසියානු හමුදා ඉදිරියට යාම දැඩි ලෙස හෙළා දුටුහ. ජාත්‍යන්තර නීතියට ගරු කරන ලෙස බෙයර්බොක් ක්‍රෙම්ලිනයේ නායක පුටින්ගෙන් ඉල්ලා සිටියේය: “රුසියානු ජනාධිපතිවරයා ඇතුළුව සෑම කෙනෙකුටම නීති අදාළ වන අතර මෙය න්‍යෂ්ටික ක්ෂේත්‍රයේ විශේෂයෙන් සත්‍ය වේ,” ඇය අවධාරණය කළාය.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *