Type to search

ශ්‍රී ලාංකිකයන් 16 දෙනෙකුගෙන් එක් අයෙක් රට හැර යන්න සැලසුම් කරයි – ඔපීනියන් ට්‍රැකර් සමීක්ෂණයේ හෙළිවේ

100% ස්වභාවික පෝෂ්‍යදායි ප්‍රෝටීන් පිටි - ORA Naturals

පසුගිය දශක කිහිපය තුළ මිලියන සංඛ්‍යාත ශ්‍රී ලාංකිකයන් රැකියා සඳහා ස්ථිරව හෝ තාවකාලිකව පිටව යන විගමන සංස්කෘතියක් ශ්‍රී ලංකාවට තිබෙන බව සත්‍යයකි. එබැවින් විදේශගත වීමට ඇති ආශාව අලුත් දෙයක් නොවේ, නමුත් පිටවීමේ ආශාව වර්ධනය වී තිබේද? යන්න සෙවිය යුත්තකි.

සෞඛ්‍ය ප්‍රතිපත්ති ආයතනයේ ශ්‍රී ලංකා ඔපීනියන් ට්‍රැකර් සමීක්ෂණයේ (SLOTS) දත්ත පෙන්වා දෙන්නේ ශ්‍රී ලාංකිකයන්ගෙන් 27%ක් තමන්ට අවස්ථාවක් ඇත්නම් සංක්‍රමණය වීමට කැමති බවත්, තරුණ හා උගත් අය වැඩිපුරම සංක්‍රමණය වීමට කැමති බවත්ය. සංක්‍රමණය වීමට කැමති අයගෙන් හතර දෙනෙකුගෙන් එක් අයෙකු එසේ කිරීමට සැලසුම් කර ඇත, නැතහොත් ශ්‍රී ලාංකිකයන් 16 දෙනෙකුගෙන් එක් අයෙක් එසේ සැලසුම් කර තිබේ.

SLOTS සමීක්ෂණය අලුත් බැවින් පෙර වසර සමඟ සංසන්දනය කිරීම අපහසුය, නමුත් එම ප්‍රශ්නම යොදාගත් පෙර සමීක්ෂණ හා සැසඳීමෙන් ගම්‍ය වන්නේ සංක්‍රමණය වීමට කැමති ශ්‍රී ලාංකිකයන් සංඛ්‍යාව මීට වසර තුනකට හෝ පහකට පෙර සිටි ගණන මෙන් දෙගුණයක් වී ඇති බවයි. Covid-19 ට ප්‍රතිචාර වශයෙන් පනවා ඇති ගෝලීය සංචාරක සීමාවන් ඉවත් කළ පසු ශ්‍රී ලංකාවෙන් නීත්‍යානුකූල සහ ලේඛනගත නොවන විභව විගමන පිළිබඳ සාධාරණ දර්ශකයක් ලෙස සැලකේ.

අවස්ථාවක් ලැබුනොත් කාන්තාවන්ට වඩා පිරිමින්ට සංක්‍රමණය වීමට අවශ්‍ය වේ, නමුත් සංක්‍රමණය වීමට වැඩි කැමැත්තක් දක්වන කණ්ඩායම් වන්නේ තරුණයින් (වයස අවුරුදු 18-29) සහ විශ්ව විද්‍යාල උපාධිධාරීන් වන අතර ඔවුන්ගෙන් දෙදෙනෙකුගෙන් එක් අයෙකු පමණ විදේශගත වීමට කැමති වේ. අවස්ථාව, සහ උතුරු සහ නැගෙනහිර පළාත්වල සිටින අය, ඔවුන්ගෙන් පස් දෙනෙකුගෙන් දෙදෙනෙකු පමණ අවස්ථාවක් ලබා දෙන්නේ නම් විදේශගත වීමට කැමති වේ. කෙසේ වෙතත්, සැබෑ සැලසුම්වලට සංක්‍රමණය වීමට ඇති ආශාව පරිවර්ථනය කිරීමේදී, ශ්‍රී ලාංකිකයින්ට සංක්‍රමණය වීමට පුද්ගලික සම්පත් ද ප්‍රධාන සාධකයක් වන බව පෙන්නුම් කරමින්, වඩා හොඳ සහ වඩා උගත් අය සූදානම් වීමට බොහෝ දුරට ඉඩ ඇති බව සඳහන් කළ යුතුය.

සියලුම සාධක ඒකාබද්ධව ගණනය කිරීමේදී, සංක්‍රමණය වීමට ඇති ආශාවට සැලකිය යුතු ස්වාධීන බලපෑමක් ඇත්තේ සමහරුන්ට පමණි. මේවාට තරුණ, පිරිමි, වැඩි උගත්කම, උතුරු හා නැගෙනහිර පළාත්වල සහ නාගරික ප්‍රදේශවල ජීවත් වීම සහ ආර්ථික වශයෙන් වඩා යහපත් වීම ඇතුළත් වේ. නමුත් වත්මන් රජයට ඡන්දය දුන් වැඩිහිටියන් අතර, විදේශගත වීමට ඇති ආශාවට උපාධි අධ්‍යාපනය ලැබීම සහ ඉහළ ආදායමක් තිබීම ඊටත් වඩා ප්‍රබල ලෙස බලපා ඇති අතර, කලකිරුණු ඡන්දදායකයින් අනෙකුත් ඡන්දදායකයින්ට වඩා තුන් ගුණයකින් වැඩිය.

ආණ්ඩුව සමඟ ඇති අමනාපය හිටපු ආධාරකරුවන් සංක්‍රමණය වීමට පොලඹවන නමුත් සංක්‍රමණයට වැඩිපුරම තල්ලු කරනු ලබන්නේ හොඳම උගත් සහ වඩා හොඳ ඡන්දදායකයින්ය. ආර්ථිකය පිළිබඳ අශුභවාදීත්වය සහ Covid-19 ප්‍රතිචාරය පිළිබඳ අතෘප්තිය අතෘප්තියට ප්‍රධාන ධාවකයන් ලෙස පෙනේ. බලාපොරොත්තු සුන් වූ ඡන්දදායකයින් තම ගෘහ ආර්ථික තත්ත්වය තක්සේරු කරන්නේ විශ්වාසවන්ත ඡන්දදායකයින්ට වඩා වෙනස් ලෙස නොවේ, 66% ක් වාර්තා කරන්නේ පක්ෂපාතී ඡන්දදායකයින්ගෙන් 56% හා සසඳන විට ඔවුන්ගේ ගෘහස්ථ තත්ත්වය වසරකට පෙර වඩා නරක බවයි, එය සියලුම වැඩිහිටියන්ට (65%)කි.

කෙසේ වෙතත්, බලාපොරොත්තු සුන් වූ ඡන්දදායකයින් ආර්ථිකයේ අපේක්ෂාවන් ගැන වඩාත් අශුභවාදී ය, 66% ක් පවසන්නේ වසරක් ඇතුළත ආර්ථිකය නරක අතට හැරෙනු ඇතැයි තමන් අපේක්ෂා කරන බවයි.

ආණ්ඩුවේ කොවිඩ්-19 ප්‍රතිචාරය ගැන හිතවත් ඡන්දදායකයින්ට වඩා කලකිරුණු ඡන්දදායකයින් ද සෑහීමකට පත් නොවේ. ඔවුන් රජයේ ප්‍රතිචාරය තක්සේරු කරන්නේ කෙසේදැයි ඇසූ විට, එය හොඳ යැයි තක්සේරු කරන්නේ 47%ක් පමණි,

සාරාංශයක් ලෙස, ශ්‍රී ලංකා ඔපීනියන් ට්‍රැකර් සමීක්ෂණයේ ප්‍රතිචාර මගින් ශ්‍රී ලාංකිකයන්, විශේෂයෙන් තරුණ තරුණියන් සංක්‍රමණය වීමට උත්සාහ කරන බවට අග්‍රාමාත්‍ය මහින්ද රාජපක්ෂගේ ප්‍රකාශය සනාථ කරන අතර, මෙයින් වැඩි ප්‍රමාණයක් රජය කෙරෙහි ඡන්දදායකයින්ගේ කලකිරීමට හේතු වන බව ඔවුන් සනාථ කරයි. . මෙම අතෘප්තියෙන් බොහෝමයක් ආර්ථික අපේක්ෂාවන් පිළිබඳ අශුභවාදී බව සහ Covid-19 ප්‍රතිචාරය පිළිබඳ අතෘප්තිය හේතුවේ.
විශේෂයෙන් “වෛරසය සමඟ ජීවත් වීම” ට වඩා Covid-19 වඩා ප්‍රබල ලෙස පාලනය කිරීම සිදුව නැතිවීම පෙන්වා දෙයි.

රජයට මෙහි ඇති එකම සාධනීය කරුණ නම් බොහෝ කලකිරුණු ඡන්දදායකයින් තම සහයෝගය වෙනත් පක්ෂවලට මාරු කර ඇති බවක් නොපෙනීම විය හැකි නමුත් මෙය කාලය පිළිබඳ ප්‍රශ්නයක් පමණක් විය හැකිය. කෙසේ වෙතත්, ජාතික පර්යාලෝකයකින් බලන කල, තරුණයින් සහ සමාජයේ වඩාත්ම උගත් සහ ධනවත් අය විසින් සංක්‍රමණය වීමට වැඩි පීඩනයක් එල්ල කිරීම ගෝලීය සංචාරක සීමාවන් ඉවත් කිරීමත් සමඟ රටේ අනාගත ආර්ථික හා සමාජීය අපේක්ෂාවන්ට අහිතකර ලෙස බලපායි.

SLOTS විසින් ජංගම දුරකථන අංකවල අහඹු ඉලක්කම් ඇමතීමෙන් ළඟා වූ වැඩිහිටියන්ගේ (වයස අවුරුදු 18 සහ ඊට වැඩි) ජාතික නියැදියක් සමීක්ෂණය කරයි, සහ වෙනත් අය අහඹු ලෙස තෝරා ගැනීම හරහා බඳවා ගන්නා ලද ජාතික ප්‍රතිචාර දැක්වූවන්ගේ මණ්ඩලයකින් පැමිණේ. නීලන් තිරුචෙල්වම් භාරයේ සහ අනෙකුත් අයගේ අරමුදල් ආධාර මගින් සමීක්ෂණය සිදු කළ නමුත්, අධ්‍යයනය සැලසුම් කිරීම සහ සොයාගැනීම් විශ්ලේෂණය කිරීම සහ අර්ථ නිරූපණය කිරීම සඳහා අනුග්‍රාහකයින් කිසිදු කාර්යභාරයක් ඉටු නොකළේය.

(ලේඛකයා ශ්‍රී ලංකා සෞඛ්‍ය ආයතනයේ විධායක අධ්‍යක්ෂ සහ සාමාජිකයෙකි. එහි SLOTS වැඩසටහනේ ප්‍රධාන විමර්ශකයා ද වේ. ඔහු හාවඩ් විශ්වවිද්‍යාලයේ මහජන මත විමසුම පිළිබඳ පුහුණුව ලබා ඇති අතර දශක තුනක් පුරාවට විවිධ සමීක්ෂණ සිදු කර ඇත.)– GLN

Tags:

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *