Type to search

ආරක්ෂක අංශ අත්අඩංගුවේ ඇති පුද්ගලයින්ගෙන් මාස හතරක් තුළ මරණ අටක්

100% ස්වභාවික පෝෂ්‍යදායි ප්‍රෝටීන් පිටි - ORA Naturals

ආරක්ෂක අංශ අත්අඩංගුවේ පසුවන සැකකරුවන්ගේ මරණ සංඛ්‍යාව මෑත වසරවලදී ඉහළ ගොස් ඇති බව ශ්‍රී ලංකාවේ මානව හිමිකම් කොමිසම පවසයි.  සිරකරුවන්ගේ ඝාතන චෝදනා ඉහළ යමින් පවතින බව එරට ප්‍රමුඛ සිරකරුවන්ගේ අයිතිවාසිකම් ආරක්ෂා කිරීමේ කණ්ඩායමක් මෑතකදී ප්‍රකාශ කිරීමත් සමඟ මෙම වාර්තාව පැමිණ තිබේ.

මේ වසරේ ජුනි සිට ඔක්තෝබර් දක්වා කාලය තුළ පොලිස් අත්අඩංගුවේ සිටි සිරකරුවන් අට දෙනෙකු මියගිය බව ශ්‍රී ලංකා මානව හිමිකම් කොමිසම (HRCSL) වාර්තා කරයි.

මානව හිමිකම් කොමිෂන් සභාවේ කොමසාරිස්වරයා පෙන්වා දී ඇත්තේ ඔක්තෝබර් 20 වන දින අත්අඩංගුවේ සිටියදී ඝාතනයට ලක්වූ මාකඳුරේ මදූෂ් ලෙස හැඳින්වෙන සමරසිංහ අරච්චිලාගේ මදුෂ් ලක්ෂිතගේ මරණය මෙයට ඇතුළත් බවයි.

මූලික අයිතිවාසිකම් උල්ලංඝණය කිරීමක් හෝ ඊට සමාන උල්ලංඝණයන් විමර්ශනය කිරීම සඳහා උසාවි නියෝගයක් හෝ වෙනත් නියෝගයක් මත රැඳවියෙකුගේ අවශ්‍යතා මත නිර්දේශ කිරීමට මානව හිමිකම් කොමිසම පියවර ගන්නා බව, කොමිෂන් සභාවේ කොමසාරිස් රමනි මුත්තෙට්ටුවගම විසින් පොලිස්පති සී.ඩී. වික්‍රමරත්න වෙත යවා ඇති ලිපියෙහි සඳහන් වේ.

ජීවිත හානි සිදුවිය හැකි බව කල්තියා බලධාරීන්ට දැනුම් දී තිබියදීත් මානව හිමිකම් කොමිසම මදූෂ් ගේ මරණය පිළිබඳව අවධානයෙන් සිටී.

ඔක්තෝබර් 18 වන දින කොළඹ අපරාධ අංශයට මාරු කරනු ලැබූ මාකඳුරේ මදුෂ්ගේ ජීවිතයට තර්ජනයක් ඇති බවට ශ්‍රී ලංකා මානව හිමිකම් කොමිසමට පැමිණිල්ලක් ලැබී තිබේ. ඒ අනුව, මාකඳුරේ මදුෂ්ගේ ආරක්ෂාව සහතික කිරීම සඳහා මානව හිමිකම් කොමිෂන් සභාව විසින් ඔක්තෝම්බර් 19 වන දින ෆැක්ස් මගින් කොළඹ අපරාධ අංශයට සහ පොලිස් කොමිසමට උපදෙස් දී තිබුණද, මාකඳුරේ මදුෂ් ඝාතනය කරනු ලැබීම සම්බන්ධයෙන් කොමිසම සැලකිල්ල යොමු කර ඇත.

මානව හිමිකම් කොමිසම පසුගිය ඔක්තෝම්බර් මාසයේදී පොලිස් ප්‍රධානියා වෙත ලිපියක් යවමින් කියා සිටියේ රැඳවියන්ගේ මරණ සම්බන්ධයෙන් දැනටමත් පරීක්ෂණයක් ආරම්භ කර ඇති බවයි. ඔක්තෝම්බර් 21 වන දින පෙරවරු 11.30 ට කොළඹ අපරාධ කොට්ඨාශයේ අධ්‍යක්ෂක සහ භාර නිලධාරියා ප්‍රශ්න කිරීම සඳහා කැඳවූ නමුත් කිසිදු හේතුවක් නොදක්වා මානව හිමිකම් කොමිසම හමුවේ පෙනී නොසිටි බව එම ලිපියේ සඳහන් විය.

මෙය ශ්‍රී ලංකා මානව හිමිකම් කොමිෂන් සභා පනතේ 21 වන වගන්තිය යටතේ සිදුවන කරුණක් බව මානව හිමිකම් කොමසාරිස්වරයා ප්‍රකාශ කර ඇති අතර අදාළ බලධාරීන්ට එරෙහිව ගත යුතු ක්‍රියාමාර්ග ලිඛිතව මානව හිමිකම් කොමිසමට දැනුම් දෙන ලෙස ඉල්ලා සිටී.

මෙවැනි සිදුවීම් රටේ නීතියේ ආධිපත්‍යයට බරපතල ගැටළුවක් වනු ඇතැයි මානව හිමිකම් කොමිසම විශ්වාස කරන බව ද එම ලිපියේ සඳහන් ය.

බන්ධනාගාර කොමසාරිස් ජෙනරාල් තුෂාර උපුල්දෙනියා නොවැම්බර් 18 බදාදා මාධ්‍ය වෙත පැවසුවේ බෝගම්බර පරණ බන්ධනාගාරයේ හුදෙකලා කර සිටි සිර කඳවුරක රඳවා සිටියදී සිරකරුවන් 5 දෙනෙකු එදින අලුයම බන්ධනාගාර තාප්පයකට නැග පැන පැන යාමට තැත් කිරීමේදී එක් සිරකරුවෙකු මියගොස් ඇති බවයි. එදින බන්ධනාගාර නිලධාරියෙකු වෙඩි තබා ඇති බව මාධ්‍ය වාර්තා කළේය. මියගිය පුද්ගලයා අනුරාධපුරයේ පදිංචි 30 හැවිරිදි අයෙකු බව හඳුනාගෙන ඇතැයි බන්ධනාගාර නිලධාරීහු පවසති.

කොරෝනා වසංගතය පැතිරෙන එවැනි අවස්ථාවක බන්ධනාගාරවල රැඳවියන් රඳවා සිටින බවත්, සිරකරුවන්ගේ මරණය බන්ධනාගාරවල සිටින සිරකරුවන්ගේ ආරක්ෂාව සඳහා වගකිව යුතු බලධාරීන් අතේ ඇති බවත් බන්ධනාගාර අයිතිවාසිකම් ආරක්ෂණ ඒජන්සිය ප්‍රකාශ කර තිබේ.

සිරකරුවන්ගේ අයිතිවාසිකම් ආරක්ෂණ සංවිධානයේ ප්‍රධානී සහ නීතිඥ සේනක පෙරේරා පෙන්වා දී ඇත්තේ නොවැම්බර් 3 වන දින අම්පාර නවගම්පුර ගම්මානයේ 40 හැවිරිදි පුද්ගලයෙකු මියගොස් ඇති බවයි. සිරකරුවන්ගේ මරණ සම්බන්ධයෙන් එදිනම විශේෂ පරීක්ෂණයක් පවත්වන බව බන්ධනාගාර කොමසාරිස් තුෂාරා උපල්දේනි මහතා පැවසීය.

වසංගතයක් පැතිරෙමින් පවතින අවස්ථාවක රටේ සමහර බන්ධනාගාරවලට මෙවැනි මරණ සම්බන්ධයෙන් චෝදනා එල්ල වී ඇති බව මානව හිමිකම් නීතිඥ පෙන්වා දුන් නමුත් බන්ධනාගාර නිලධාරීන් තවමත් බන්ධනාගාර නීති යටතේ වරදකරුවන් වී නොමැති බව පැවසීය. නීතිඥ සේනක පෙරේරා කියා සිටියේ මෙවැනි අපරාධ සිදුකිරීමට ධෛර්යය ලබා ගැනීමට බලධාරීන් පෙළඹවීම මෙම සිදුවීම් අඛණ්ඩව සිදුවන බවයි.

ජනාධිපති ඇතුළු රජය රැඳවියන් අපරාධකරුවන් යන අදහස සමාජගත කර ඇති අතර රැඳවියන්ගේ අයිතිවාසිකම් ආරක්ෂා කිරීමේ සංගමය පෙන්වා දෙන්නේ බලධාරීන් විසින් සිරකරුවන්ට කරන ලද දැවැන්ත වධහිංසාවයි.

මහර බන්ධනාගාරයෙන් පැන යාමට තැත් කිරීමේදී වැටී මියගිය බව කියන රැඳවියෙකු බලධාරීන් විසින් වධ හිංසා පමුණුවා ඇති බව පසුගිය මැයි මාසයේ දී ශ්‍රී ලංකා මානව හිමිකම් කොමිසමට කරන ලද පැමිණිලි කර තිබුණි.

කොරෝනා වෛරසය පැතිරීම වැළැක්වීම සඳහා අනුරාධපුර බන්ධනාගාරයේ රැඳවියන් විසින් කරන ලද විරෝධතාවයකට බන්ධනාගාර නිලධාරීන් වෙඩි තැබීමෙන් සිදුවූ සිරකරුවෙකුගේ මරණය සම්බන්ධයෙන් අපරාධ විමර්ශන දෙපාර්තමේන්තුවට පසුගිය අගෝස්තු මාසයේදී පැමිණිල්ලක් ඉදිරිපත් කරන ලදී.

-GTN

Tags:

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *