හිජාස් හිස්බුල්ලා නඩුව: රහස් පොලිසිය, මහජනතාව සහ කාදිනල් තුමා නොමඟ යවලා

හිජාස් හිස්බුල්ලා

හිජාස් හිස්බුල්ලා

හිජාස් හිස්බුල්ලා අත්අඩංගුවට ගැනීමේ නඩුව ඊයේ දින විභාගයට ගත් අවස්ථාවේදී, අපරාධ පරීක්ෂණ දෙපාර්තමේන්තුව හිස්බුල්ලා සම්බන්ධයෙන් කාදිනල් තුමා සහ මහජනතාව නොමඟ යවා ඇති බව කවුනවරයා චෝදනා කළේය.

කවුනවරයා මේ පිළිබඳව ප්‍රකාශ කර සිටියේ,

“ඔවුන් කාදිනල්තුමාට සහ මහජනතාවට බොරු කීහ. සැබෑ වැරදිකරුවන් කිසි විටෙකත් හසු නොවූ අතර ඔවුන් ඒ වෙනුවට හිජාස්ව ගොදුරක් කරගෙන ඇත.”

“ඔවුන් පුරාවටම බොරු කිව්වේ එහෙමයි. ඔවුන් කියා සිටියේ විමර්ශන අවසන් කළ යුතු බවය එයට නීතිපති දෙපාර්තමේන්තුවේ නියෝජ්‍ය සොලිසිටර් ජනරාල්වරයකු පැවසුවේ සැප්තැම්බර් 16 වන විට එය සිදු වන බවයි. රහස් පොලිසිය නීතිපති දෙපාර්තමේන්තුවටද බොරු කී අතර දැන් වැඩි කාලයක් ඉල්ලා සිටී. ”

හිස්බුල්ලා භාවිතා කළ දුරකථන තුනක් පිළිබඳව රජයේ විශ්ලේෂණ වාර්තාවක් බලාපොරොත්තුවෙන් සිටින බව රහස් පොලිසිය වාර්තාවක් ඉදිරිපත් කළේය.

කටාර් පුණ්‍යායතනයේ ගනුදෙනු පිළිබඳව TID විසින් විමර්ශනය කරමින් සිටින බව රහස් පොලිසිය පවසයි. හිස්බුල්ලා මහතාට අරමුදල් ලැබුණු බවට වාර්තාවල වචනයක්වත් නැත. ඒ වෙනුවට ඉස්ලාමීය සහන අරමුදල නමින් සංවිධානයකට මෙම මුදල් ලැබුණි. හිජාස්ට මුදල් ලැබුණු බවට මේ කතාව පෝෂණය කළේ කවුද? බලහත්කාරයෙන් පාපොච්චාරණය කිරීමේ කථාව ඔවුන් පෝෂණය කළාක් මෙන් එයද රහස් පොලිසියම විය. කෙසේ වෙතත් කටාර් පුණ්‍යායතනය ලෝක ප්‍රකට පුණ්‍යායතනයක් වන අතර මේ සියල්ල අහිංසක මිනිසෙකු වැරදිකරු ලෙස තබා ගැනීමටත් සැබෑ වැරදිකරුවන් ආරක්ෂා කිරීමටත් තල්ලු වී තිබේ.

ළමයින් විසින් රහසිගතව කරන ලද ප්‍රකාශ මාධ්‍යයට කාන්දු වූයේ කෙසේද? යන්න පිළිබඳ විමර්ශනවල ප්‍රගතිය පිළිබඳව මහේස්ත්‍රාත්වරයා රහස් පොලිසියෙන් ප්‍රශ්න කළ විට එයට, උසාවි නියෝග නොතකා මේ දක්වා කිසිදු පරීක්ෂණයක් පවත්වා නොමැති බව පෙන්වා දීමෙන් පසු “ප්‍රකාශ සකස් කොට ඒවා කාන්දු කළේ සීඅයිඩී යයි” පවසන ලදී.

ඔක්තෝම්බර් 28 වන දින TIDයේ ප්‍රගති වාර්තාවක් ඉදිරිපත් කරන ලෙසත්, මාධ්‍ය කාන්දුවීම් පිළිබඳ විමර්ශනය කරන ලෙසත් මහේස්ත්‍රාත්වරයා රහස් පොලිසියට නියෝග කළේය.
ft.lk

About The Author

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *