බ්‍රිතාන්‍ය දින හතරක වැඩ සතියක් අත්හදා බැලීමකට

බ්‍රිතාන්‍ය දින හතරක වැඩ සතියක් අත්හදා බැලීමකට

බ්‍රිතාන්‍ය දින හතරක වැඩ සතියක් අත්හදා බැලීමකට

දින හතරක වැඩ සතියක් එක්සත් රාජධානියේ ක්‍රියාත්මක කිරීම සඳහා මාස හයක අත්හදා බැලීමේ කාල සීමාවක් (18) සිට එක්සත් රාජධානිය පුරා දියත් කර ඇත.

බ්‍රිතාන්‍ය සමාගම් 30ක් පමණ මෙම නියමු ව්‍යාපෘතිය සඳහා සහභාගී වනු ඇතැයි අපේක්ෂා කරන අතර, සතියකට දිනක් අඩුවෙන් සේවය කරත් සේවකයින්ගේ වැටුපෙන් කිසිදු පාඩුවක් සිදු නොකරන බවට එකඟවී ඇත. ඒ වෙනුවට ඔවුන්ගේ කාලයෙන් 80% ක් 100% ඵලදායිතාව පවත්වා ගැනීමට ඔවුන්ගෙන් ඉල්ලා සිටිනු ඇත. 4 Day Week Global විසින් මෙම නියමු වැඩසටහන සංවිධානය කර ඇත්තේ Think Tank, 4 Day Week UK Campaign සහ Cambridge University, Oxford University සහ Boston College හි පර්යේෂකයන් සමඟ හවුල්කාරිත්වයෙනි.

4 Day Week Globalහි නියමු වැඩසටහන් කළමනාකරු ජෝ ඕ’කොනර් පැවසුවේ: ‘වැඩි වැඩියෙන් ව්‍යාපාර වැටුප් අඩු නොකර සේවක පැය ගණන අඩු කිරීමට හැකි වන පරිදි ඵලදායිතාව කේන්ද්‍ර කරගත් උපාය මාර්ග වෙත මෙය ගමන් කරනු ඇති බවයි.
‘අපගේ නියමු වැඩසටහන සහ දින හතරක සතිය තුළ වඩාත් පුළුල් ලෙස වර්ධනය වන ගම්‍යතාවය සහ උනන්දුව පිළිබඳව අපි සතුටු වෙමු.
දින හතරේ සතිය වත්මන් වැඩ ආකෘතියට අභියෝග කරන අතර සමාගම්වලට මිනිසුන් “රැකියාවේ” කොපමණ වේලාවක් සිටිනවාද යන්න සරලව මැනීමෙන් ඉවත් වී නිෂ්පාදනය කරන ප්‍රතිදානය කෙරෙහි තියුණු අවධානයක් යොමු කිරීමට උපකාරී වේ. 2022 මෙම නිර්භීත නව අනාගතයේ වැඩ කරන වසර වනු ඇත.

මෙම වැඩසටහන ඉදිරියේදී එක්සත් ජනපදය, අයර්ලන්තය, කැනඩාව, ඕස්ට්‍රේලියාව සහ නවසීලන්තය පුරා අත්හදා බැලීම් කිරීමටද නියමිතය. තාක්ෂණික සමාගමක් වන Canon ඇතුළු මෙම ව්‍යාපෘතියට සම්බන්ධ සමාගම්වලට වැඩමුළු, උපදේශනය, ජාලකරණය සහ ලෝක මට්ටමේ ශාස්ත්‍රීය පර්යේෂණ සඳහා ප්‍රවේශය ඇතුළු ආධාරක පැකේජයක්ද පිරිනමා තිබේ. ඵලදායිතාව, කම්කරුවන්ගේ යහපැවැත්ම සහ පරිසරයට සහ ස්ත්‍රී පුරුෂ සමානාත්මතාවයට ඇති බලපෑම මැනීමට පර්යේෂකයන් එක් එක් ආයතනය සමඟ කටයුතු කරනු ඇත.

වැඩකරන දින හතරක සතියකට මාරුවීම ඵලදායිතාව සහ කාර්ය මණ්ඩලයේ යහපැවැත්ම ඉහළ නංවන බව අධ්‍යයන කිහිපයක් පෙන්වා දී ඇත.
මයික්‍රොසොෆ්ට් ඔවුන්ගේ ජපාන කාර්යාලයේ දින හතරක සතියක් අත්හදා බැලූ විට, ඵලදායිතාව 40% කින් ඉහළ ගිය බව වාර්තා කර ඇත.

About The Author

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *