වයස 35ට අඩු පියයුරු පිළිකා ඇති බව හඳුනාගත් කාන්තාවන්ට පැතිරීම ඉතා ඉහළයි – අලුත්ම පර්යේෂණ වාර්තාව

වයස 35ට අඩු පියයුරු පිළිකා ඇති බව හඳුනාගත් කාන්තාවන්ට පැතිරීම ඉතා ඉහළයි - අලුත්ම පර්යේෂණ වාර්තාව

වයස 35ට අඩු පියයුරු පිළිකා ඇති බව හඳුනාගත් කාන්තාවන්ට පැතිරීම ඉතා ඉහළයි - අලුත්ම පර්යේෂණ වාර්තාව

පිළිකා පිළිබඳ පර්යේෂණ සඳහා වූ ජාත්‍යන්තර ඒජන්සියේ (IARC) වෛද්‍ය අයිලීන් මෝගන් ප්‍රමුඛ කන්ඩායමක් කාන්තාවන්ට වැළඳෙන පියයුරු පිලිකා සම්බන්ධ අලුත්ම පර්යේෂණ වාර්තාව ගැන (03) දින ‘ද ගාර්ඩියන්‘ වෙබ් අඩවියේ කරුණු ඉදිරිපත් කර තිබේ. ඊට අනුව පියයුරු පිළිකා ඇති බව හඳුනාගත් කාන්තාවන් වයස අවුරුදු 35ට අඩු අය වේ නම් ඒ අයට එකී රෝගය පැතිරීමේ අවදානම ඉතා ඉහළ බවත් පැතිරීමේ අවදානම 6% සිට 22% දක්වා පරාසයක පවතින බවත් සොයාගෙන ඇත.

පළමු ගෝලීය අධ්‍යයනය සඳහා, පර්යේෂකයන් විසින් උතුරු සහ දකුණු ඇමරිකාව, යුරෝපය, අප්‍රිකාව, ආසියාව සහ ඕෂනියා යන රටවල අධ්‍යයන 400 කට අධික සංඛ්‍යාවක් හරහා කාන්තාවන් දස දහස් ගණනක් පිළිබඳ දත්ත විශ්ලේෂණය කළහ.

අනුව වයස අවුරුදු 35ට අඩු පියයුරු පිළිකා ඇති බව හඳුනාගත් කාන්තාවන් එය පැතිරීමේ වැඩි අවදානමකට මුහුණ දෙයි. පියයුරු පිළිකා යනු පිළිකාවේ වඩාත් සුලභ ආකාරය වන අතර සෑම වසරකම මිලියන 2.3ක ජනතාවක් හඳුනා ගනී. පැවැත්මේ අනුපාත සාමාන්‍යයෙන් යහපත් වන අතර, එය බොහෝ දුරට පරීක්‍ෂා කිරීම, මුල් රෝග විනිශ්චය සහ වැඩිදියුණු කළ ප්‍රතිකාර නිසාය.

කෙසේ වෙතත්, මේ දක්වා, ද්විතියික පියයුරු පිළිකා ඇතිවීමේ අවදානම ගැන එතරම් දැන සිටියේ නැත, එහිදී රෝගය ශරීරයේ අනෙකුත් කොටස් වලට පැතිරී සුව කළ නොහැකි තත්වයට පත්වේ. අධ්‍යයන 400කට වඩා වැඩි ප්‍රමාණයක මෙටා විශ්ලේෂණයකින් පියයුරු පිළිකා ශරීරයේ වෙනත් කොටසකට පැතිරීමේ අවදානම 6% සිට 22% දක්වා පරාසයක පවතින බව සොයාගෙන ඇත. වයස අවුරුදු 35ට අඩු පියයුරු පිළිකා ඇති අය, මුලින් හඳුනාගත් විට විශාල පිළිකා ඇති අය සහ විශේෂිත වර්ගයේ රෝග ඇති අය, උදාහරණයක් ලෙස ලුමිනල් බී ඇතුළු ඇතැම් කාන්තාවන් වැඩි අවදානමකට මුහුණ දෙන බව සොයා ගෙන ඇත.

Breast Cancer Now ආයතනයේ ජ්‍යෙෂ්ඨ පර්යේෂණ සන්නිවේදන කළමනාකරු Kotryna Temcinaite පැවසුවේ විශ්ලේෂණය “වඩාත් අවදානමට ලක්ව ඇත්තේ කවුරුන්ද යන්න පිළිබඳව ප්‍රයෝජනවත් අවබෝධයක් ලබා දෙන” බවයි. “එක්සත් රාජධානියේ සෑම මසකම කාන්තාවන් 1,000ක් පමණ සුව කළ නොහැකි ද්විතියික පියයුරු පිළිකාවෙන් මිය යති,” ඇය පැවසුවාය.

“පියයුරු පිළිකා යනු ලෝකයේ බහුලව දක්නට ලැබෙන පිළිකා වර්ගයයි” ඇය පැවසුවාය. “බොහෝ කාන්තාවන්ට ඔවුන්ගේ පිළිකාව පියයුරුවලට සීමා වූ විට හෝ අවට පටකවලට පමණක් පැතිරී ඇති විට හඳුනා ගැනේ. නමුත් සමහර කාන්තාවන් තුළ, පිළිකාව වර්ධනය වී ශරීරයේ අනෙකුත් කොටස් වලට පැතිරීම හෝ ඔවුන්ගේ මූලික ප්‍රතිකාර අවසන් වී වසර කිහිපයකට පසු නැවත ශරීරයේ වෙනත් ප්‍රදේශයකට පැමිණේ.

“මේ අවස්ථාවේදී පිළිකාවට ප්‍රතිකාර කිරීම වඩාත් අපහසු වන අතර මියයාමේ අවදානම වැඩි වේ.

මූලාශ්‍ර යොමුව – https://www.theguardian.com/society/2021/nov/03/women-under-35-face-higher-risk-of-breast-cancer-spreading-study

– GN

About The Author

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *