පලස්තීන තානාපති කාර්යාලය විසින් දීර්ඝ නිවේදනයක්

පලස්තීන තානාපති කාර්යාලය විසින් දීර්ඝ නිවේදනයක්

පලස්තීන තානාපති කාර්යාලය විසින් දීර්ඝ නිවේදනයක්

මෙරට පිහිටි පලස්තීන තානාපති කාර්යාලය විසින් නිකුත් කළ දීර්ඝ නිවේදනයක් අප වෙත ඒවා තිබෙනවා. පලස්තීන ජනයා මතට අඛණ්ඩව එල්ල කරන තිරශ්චින ඊශ්‍රායල් ප්‍රහාර පිළිබඳවයි එම නිවේදනය නිකුත් කර තියෙන්නේ 1967 සිට ක්‍රමානුකූල ප්‍රතිපත්තියක් තුළ, ඊශ්‍රායල වාඩිලාගැනීම හිතාමතාම ෂෙයික් ජාරා නීතිවිරෝධී ඊශ්‍රායල ජනාවාසවලට කොටු කර, එය වෙනත් පලස්තීන නගරවලින් බැහැර කොට, පලස්තීන පවුල්වලට ජීවත්වීමට බලකරන බලහත්කාර පරිසරයක් නිර්මාණය කළ බව එම නිවේදනයේ සඳහන් වෙනවා.

එතැන් සිට මේ දක්වා සිය ශුද්ධ වූ රාමසාන් මාසය පුරා, ඊශ්‍රායල පොලිසියේ පිටුබලය ලබන ඊශ්‍රායල අන්තවාදී පදිංචිකරුවන් දිනපතාම, ශුද්ධ වූ මාසය සැමරූ පලස්තීන වන්දනාකරුවන්ට පහරදීම් සහ 300 දෙනෙකු තුවාල ලැබූ ඕතඩොක්ස් පාස්කු ඉරිදා පලස්තීන ප්‍රතිරෝධක කණ්ඩායම්වලට බලහත්කාරයෙන් ගෙන ගිය බව ඔවුන් පවසනවා. ගුවන් ප්‍රහාර ගණනාවකින් නිවාස දස දහස් ගණනක් විනාශ වූ බව පවසන මෙම නිවේදනය ඒ පිළිබඳව ඊශ්‍රායලය යුද අපරාධ කරුවන් බවයි කියන්නේ.

මෙරට පිහිටි පලස්තීන තානාපති කාර්යාලයේ නිවේදනය සම්පුර්ණයෙන් මෙසේයි.

නක්බා දිනයේ 73 වන සංවත්සරය මේ මස 15 වන දිනට යෙදී ඇති අතර ගාසා තීරයට එරෙහි දැවැන්ත විනාශකාරී ප්‍රහාරයක් මධ්‍යයේ එය සිදුවිය. එහි ප්‍රතිඵලයක් ලෙස අඛණ්ඩව දින හතක් පලස්තීන සිවිල් වැසියන් 197 දෙනෙකු වයස අවුරුදු 18 ට අඩු ළමුන් 58 ක් සහ කාන්තාවන් 34 දෙනෙකු ඝාතනය කරන ලදී. 1225 ට වැඩි පිරිසකට තුවාල සිදුවිය. කෙසේ වෙතත්, බටහිර ඉවුරේ පලස්තීන සිවිල් වැසියන් අතර ඊශ්‍රායල වාඩිලා ගැනීමේ හමුදා සමඟ ඇති වූ ගැටුම්වල ප්‍රතිඵලයක් ලෙස 21 දෙනෙකු සජීවී ඊශ්‍රායල් උණ්ඩවලින් වෙඩි තබා ඝාතනය කරන ලදී. ඊට අමතරව 4363 කට වැඩි පිරිසක් තුවාල ලබා ඇත. නීතිවිරෝධී පදිංචිකරුවන්ට පදිංචියට යාමට ඉඩ දීම සඳහා නිවාස 27 ක සහ සාමාජිකයින් 450 කට ආසන්න සංඛ්‍යාවක් සිටින පවුල් අටක් බලහත්කාරයෙන් ඉවත් කිරීමට ඊශ්‍රායල වාඩිලා ගැනීමේ අධිකාරිය උත්සාහ කරයි.

ජෙරුසලමේ වාඩිලාගෙන සිටින මෙම පුපුරන සුලු තත්වය තව දුරටත් තීව්‍ර වී තවත් ප්‍රචණ්ඩත්වයට තුඩු දෙන බවට පලස්තීනය රජය විසින් ජාත්‍යන්තර ප්‍රජාව සමඟ නැවත නැවතත් අනතුරු අඟවා සන්නිවේදනය කර ඇත. එහි වැසියන් ගණනාවක් බලහත්කාරයෙන් ඉවත් කිරීමට ඊශ්‍රායල කටයුතු කරයි.

1967 සිට ක්‍රමානුකූල ප්‍රතිපත්තියක් තුළ, ඊශ්‍රායල වාඩිලාගැනීම හිතාමතාම ෂෙයික් ජාරා නීතිවිරෝධී ඊශ්‍රායල ජනාවාසවලට කොටු කර, එය වෙනත් පලස්තීන නගරවලින් බැහැර කොට, පලස්තීන පවුල්වලට සරලව පැවතීමට බලහත්කාර පරිසරයක් නිර්මාණය කළේය. ශුද්ධ වූ රාමසාන් මාසය පුරා, ඊශ්‍රායල පොලිසියේ පිටුබලය ලබන ඊශ්‍රායල අන්තවාදී පදිංචිකරුවන් දිනපතාම, ශුද්ධ වූ මාසය සැමරූ පලස්තීන වන්දනාකරුවන්ට පහරදීම් සහ 300 දෙනෙකු තුවාල ලැබූ ඕතඩොක්ස් පාස්කු ඉරිදා පලස්තීන ප්‍රතිරෝධක කණ්ඩායම්වලට බලහත්කාරයෙන් ගෙන ගොස් ඇත. ගාසා තීරයේ හමාස් ඇතුළු කණ්ඩායම් වලට ප්‍රතික්‍රියා දැක්වීමට ඊශ්‍රායල් හමුදා විශාල වශයෙන් ප්‍රතිචාර දැක්වූ අතර ගුවන් ප්‍රහාර ගණනාවකින් නිවාස දස දහස් ගණනක් විනාශ විය.

ඉතින්, මෙම තීව්‍ර කිරීමේ වටයේ දී, දොස් පැවරිය යුත්තේ ඊශ්‍රායල වාඩිලා ගැනීමේ බලවේගයන් වන අතර, මෙම පීඩන, ආක්‍රමණශීලී සහ බලහත්කාරයෙන් පවුල් ඉවත් කිරීමේ පරිසරය නිර්මාණය කර ඇත්තේ එහි සියලු හමුදා අවි ගබඩාව ජල කාලතුවක්කුවල සිට යුධ ගුවන් යානා සහ ඩ්‍රෝන යානාවලට යොදා ගනිමිනි. පලස්තීන පවුල් අවතැන්වීම රෝම ප්‍රඥප්තිය යටතේ යුද අපරාධයක් බව පැහැදිලි විය යුතුය. 2017 සිට 2020 දක්වා කාලය තුළ පලස්තීනුවන් 62 දෙනෙකුගෙන් සමන්විත නිවෙස් 15 ක් පමණ ෂෙයික් ජරා වෙතින් බලහත්කාරයෙන් අවතැන් කරනු ලැබූ අතර, මේ කිසිවක් සාමාන්‍ය දෙයක් නොවේ, නමුත් පලස්තීන ජනතාව අවතැන් කිරීම සඳහා භූමියේ කරුණු නිර්මාණය කිරීමේ ක්‍රමානුකූල හා හිතාමතා සැලැස්මේ කොටසකි. වාඩිලාගෙන සිටින නගරයේ ජන විකාශනය සහ එහි නෛතික තත්ත්වය හැසිරවීමේ අරමුණින් හෝ බලපෑමෙන් ඔවුන් නීති විරෝධී පදිංචිකරුවන් වෙනුවට ආදේශ කරන්න.

වාඩිලාගෙන සිටින භූමිවල ඊශ්‍රායලයේ උල්ලංඝනයන් සහ අපරාධ කලාපීය හා ජාත්‍යන්තර සාමයට හා ආරක්ෂාවට තර්ජනයක් වන අතර එමඟින් ජාත්‍යන්තර ප්‍රජාව කඩිනමින් ක්‍රියා කළ යුතුය. මෙම දැඩි තීව්‍රතාවය සැලකිල්ලට ගනිමින් පලස්තීන නායකත්වය ආරක්ෂක කවුන්සිලය, අරාබි ලීගය සහ ඉස්ලාමීය සහයෝගීතා සංවිධානවලින් ඉල්ලා සිටින්නේ අපගේ අහිංසක සිවිල් වැසියන්ට එරෙහිව අතිරේක දරුණු අපරාධ සිදු කිරීම වහාම නතර කරන ලෙසට ඊශ්‍රායලයට බල කිරීම සඳහා ජාත්‍යන්තර පීඩනයක් ඇති කිරීම සඳහා රැස්වන ලෙසයි.

මෙම තීරණාත්මක තත්ත්වය යටතේ පලස්තීන නායකත්වය ජෙරුසලමේ සහ සෙසු පලස්තීන ප්‍රදේශවල පදිංචිකරුවන්ට සියලු ආකාරයේ ආරක්ෂාවක් ලබා දීමේ ඉල්ලීම අලුත් කළ අතර, ඊශ්‍රායලය දිගටම පැවතුනහොත් මෙම ජාත්‍යන්තර ප්‍රජා රටවල් ඔවුන් සමඟ ඇති සබඳතා නැවත සලකා බලන බවට ඊශ්‍රායලයට ඉඟි කිරීමේ අවශ්‍යතාව ද ඇති විය. පලස්තීන ජනතාවට එරෙහි අපරාධ කිරීම නවත්වන ලෙසත්, වාඩිලා ගැනීමේ රාජ්‍යයක් ලෙස ජාත්‍යන්තර නීතිවලට බැඳී සිටින ලෙසත් ඔවුන් නැවත නැවතත් කරන ලද ඉල්ලීම් සහ ආයාචනා තවමත් නොසලකා හරියි.

පලස්තීන විදේශ කටයුතු හා විදේශික අමාත්‍ය රියාඩ් අල්-මලිකි, අපේ ජනතාවට එරෙහිව දැනට කරගෙන යනු ලබන ඊශ්‍රායල යුද අපරාධවලට මුහුණ දීම සඳහා ජාත්‍යන්තර පෙරමුණක් පිහිටුවන ලෙස ඉස්ලාමීය සහයෝගීතා සංවිධානයේ රාජ්‍ය සංවිධානයේ සාමාජිකයන් 16/5 රැස්වීමකදී ඉල්ලා සිටියේය. “OIC (Organisation of Islamic Cooperation)” හි විදේශ අමාත්‍යවරුන්ගේ මට්ටමින් විධායක කමිටුවේ හදිසි රැස්වීමට පෙර අදහස් දක්වමින් අල්-මලිකි කියා සිටියේ එක්සත් ජාතීන්ගේ ආරක්ෂක කවුන්සිලයේ, එක්සත් ජාතීන්ගේ මහා මණ්ඩල රැස්වීමේදී ඊශ්‍රායල යුද අපරාධවලට එරෙහිව මෙම පෙරමුණ පියවර ගන්නා බවයි.

ඊශ්‍රායල වාඩිලා ගැනීම සම්බන්ධයෙන් වගවීම, ආර්ථික හා දේශපාලන සම්බාධක පැනවීම සහ ඊශ්‍රායල යුද අපරාධවලට සහාය දෙන ඕනෑම පක්ෂයකට මුහුණ දීම සඳහා මෙම පෙරමුණ පිහිටුවීමේ වැදගත්කම ඔහු අවධාරණය කළේය. ඊශ්‍රායලයේ වගවීම සඳහා බැඳීම් සහ එක්සත් ජාතීන්ගේ යෝජනා ක්‍රියාත්මක කිරීම ඉල්ලා සිටීම ඇතුළත් වන අතර, ඉන් වඩාත් ම ආරක්ෂක මණ්ඩල යෝජනාව 2334 වන අතර ජනාවාස සමඟ වැඩ කරන සමාගම්වල වැඩ වහාම තහනම් කරයි.

ගාසා තීරය ලෝකයේ වඩාත්ම ජනාකීර්ණ ප්‍රදේශවලින් එකක් වන අතර, ඊශ්‍රායලය සිවිල් වැසියන්ට එරෙහිව සාමූහික දඬුවම් පැමිණවීමේ යුද අපරාධ සිදු කරන අතර ඔවුන්ගේ ජීවත්වීමේ අයිතිය, ගමන් කිරීමේ නිදහස, සෞඛ්‍යය සහ තවත් බොහෝ දේ උල්ලංඝනය කරයි. මිලිටරි ස්ථාන ඉලක්ක කර ගැනීමේ මුවාවෙන් ඊශ්‍රායල භූමිය සහ ගුවන් හමුදාව නිවාස දස දහස් ගණනකට අමතරව උස් ගොඩනැගිලි ගණනාවක් ඉලක්ක කර ඇති අතර, සිය ගණනක් ජනයා වීදිවල සිටීමට බල කිරීම හෝ UNRWA (United Nations Relief and Works Agency ) පාසල් නවාතැන් ලෙස ගැනීම, මෙම කූඩාරම් වුවද එය ගාසා යුද්ධයේ දී සිදු වූවාක් මෙන් ඊශ්‍රායල ගුවන් හමුදාවන් විසින් ඉලක්ක කර ඇති හෙයින් එය වෙත යොමුවූ ජනතාවට එය ප්‍රමාණවත් නොවීය. ඊශ්‍රායලයේ ආක්‍රමණශීලීත්වය ඊශ්‍රායලයේ යටත් විජිත වාඩිලෑමේ විශාල රාමුව තුළ තබා තේරුම් ගත යුතු අතර පලස්තීන ජනතාවට දිගින් දිගටම හිංසා පීඩා කරයි.

රෝහල්, වෛද්‍ය මධ්‍යස්ථාන, වෙළඳපල, යටිතල පහසුකම් වැනි දේවලට ඊශ්‍රායලයේ නීතිවිරෝධී ප්‍රතිපත්ති ඇතුළත් වේ. ජනගහනයේ පැවැත්මට අත්‍යවශ්‍ය ඒවා, බලහත්කාරයෙන් අවතැන් වීම, මානුෂීය කටයුතුවලට බාධා කිරීම, සමස්ත අසල්වැසි ප්‍රදේශ විනාශ කිරීම, මේ සියලු ආක්‍රමණ පමණක් නොව මෙම 2021 ප්‍රහාරය අතරතුර එය මීට පෙර 2008, 2012 සහ 2014 ගාසා තීරයට එරෙහි ප්‍රහාර තුනෙන් ද ක්‍රියාත්මක විය. ඉතින්, ආත්මාරක්ෂාව පිළිබඳ ඊශ්‍රායලයේ ප්‍රකාශයන් සම්පූර්ණ වැරදි සහ වැරදි සහ නොමඟ යවන සුළුය. පලස්තීන ජනතාව වාඩිලාගෙන හා යටත් විජිතකරණයට ලක්ව සිටිති. ඔවුන් සටන් කරන්නේ වාර්ගික වෙනස්කම් කිරීම් සහ වර්ණභේදවාදයට එරෙහිව ය. මෙම තත්වයෙන්, බලය අත්පත් කර ගැනීම, වාඩිලාගෙන සිටින ජනතාව ආරක්ෂා කිරීම සහ ඔවුන්ගේ යහපත වෙනුවෙන් ක්‍රියා කිරීම සඳහා ඊශ්‍රායලයට නිශ්චිත වගකීම් සහ වගකීම් පැවරේ.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *