Type to search

දේශපාලන සිරකරුවන් සිරගෙවල්වල මිය ගියහොත් රජය වගකිව යුතුයි – විනෝ නොහරාදලිංගම්

100% ස්වභාවික පෝෂ්‍යදායි ප්‍රෝටීන් පිටි - ORA Naturals

සිරකරුවන් සම්බන්ධයෙන් රජය තම මතය වෙනස් කර ගත යුතුය. දේශපාලන සිරකරුවන්ගේ සිරගෙවල් තුළ සිදුවන මරණ සම්බන්ධයෙන් රජය පූර්ණ වගකීම ගත යුතු බව වන්නි දිස්ත්‍රික් පාර්ලිමේන්තු මන්ත්‍රී විනෝ නොහරාදලිංගම් පැවසීය.

දේශපාලන සිරකරුවන් නිදහස් කරන ලෙස ඉල්ලා වවුනියාවේ පැවති රැලියක් අමතමින් ඔහු මේ බව පැවසීය. ඔහු තවදුරටත් කියා සිටියේ

පසුගිය ජනාධිපති හා මහමැතිවරණවලදී වත්මන් පාලකයෝ බලයට පත්වුවහොත් දේශපාලන සිරකරුවන් නිදහස් කරන බවට පොරොන්දු වෙමින් දෙමළ ජනතාවගේ ඡන්ද දිනා ගැනීමට කටයුතු කළහ. එහෙත් ජාතික පක්ෂ බලයට පත්වී දිගටම පාලනය කරන විට දෙමළ ජනතාවට දුන් පොරොන්දු අත්හැරියා සේම, මෙම පාලකයන්ද දමිළ ජනතාවගේ පොරොන්දු උල්ලංඝනය කරමින් විශාලතම පාවාදීම සිදු කර තිබේ.

මේ වන විට පොඩි ජනාධිපති ලෙසට කටයුතු කරන නාමල් රාජපක්ෂ ද එවැනිම පොරොන්දුවක් දී තිබේ. නමුත් එය හුළඟේ පා කළ පොරොන්දුවකි. දෙමළ දේශපාලන සිරකරුවන් 19 දෙනෙකු සිරගත කර තිබේ. දෙමළ දේශපාලන සිරකරුවන් මේ අවස්ථාවේ මානුෂීය හේතූන් මත නිදහස් කළ යුතුය.

රජය ඔවුන්ගේ ජීවිත සහතික කළ යුතුයි. ඉන් ඔබ්බට, බන්ධනාගාරවල රඳවා සිටින දේශපාලන සිරකරුවන් තවමත් ආසාදනය වී ඇත. ඔවුන් වහාම මුදා හැරීමට සියලු පාර්ශ්වයන් එක්විය යුතුය. අතීතයේ සිදු කළ සියලු අරගල හරියට බිහිරි අලියට වීණා වයනවා වගේ.

සිරකරුවන් සම්බන්ධයෙන් රජය තම මතය වෙනස් කළ යුතුය. සිරගෙවල්වල දේශපාලන සිරකරුවන්ගේ මරණ සම්බන්ධයෙන් රජය පූර්ණ වගකීම භාර ගත යුතුය. දේශීය හා විදේශීය මානව හිමිකම් සංවිධාන මේ සම්බන්ධයෙන් පීඩනය යෙදිය යුතුය. රජයට බලපෑම් කිරීමට පියවර ගන්නා ලෙස ඔහු සියලු පාර්ශවයන්ගෙන් ඉල්ලා සිටියේය.

Tags:

You Might also Like

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *