යුරෝපා සංගමයෙන් ලංකාවේ ආහාර සුරක්ෂිතභාවය සදහා යුරෝ මිලියන 04ක්

යුරෝපා සංගමයෙන් ලංකාවේ ආහාර සුරක්ෂිතභාවය සදහා යුරෝ මිලියන 04ක්

යුරෝපා සංගමයෙන් ලංකාවේ ආහාර සුරක්ෂිතභාවය සදහා යුරෝ මිලියන 04ක්

ශ්‍රී ලංකාවේ ආහාර සුරක්ෂිතභාවය සහ කෘෂිකර්ම ක්ෂේත්‍රයේ දැනට ඇතිව තිබෙන අර්බුදකාරී තත්ත්වයට විසඳුම් ලබාදීම සදහා යුරෝපා සංගමය යුරෝ මිලියන 04ක්(රුපියල් බිලියන 1.5ක්) ලබා දෙයි.

මෙම අරමුදල් ශ්‍රී ලංකාවේ ආහාර හා කෘෂිකර්ම සංවිධානය මගින් ක්‍රියාවට නංවනු ලබන අතර එම වැඩපිළිවෙල (07) නිල වශයෙන් කොළඹ දී ආරම්භ කෙරුණි.

මෑතකාලීන ආර්ථික අර්බුදය රටේ සියලුම ගොවීන්ට, විශේෂයෙන් හෙක්ටයාර 0.5 දක්වා ඉඩම් වගා කරන කුඩා වතු හිමියන්ට දැඩි ලෙස බලපෑවේය. පොහොර සහ අනෙකුත් යෙදවුම් හිඟකම හේතුවෙන් පසුගිය අස්වනු නෙළන කන්න දෙකේදී විශාල වගාවක් අසාර්ථක වීම හේතුවෙන් මෙම ගොවීන් විශාල ලෙස පීඩාවට පත්ව ඇත. මෙය ආදායම අඩුවීමට හේතු වී ඇති අතර ආහාර ඇතුළු ඔවුන්ගේ අත්‍යවශ්‍ය අවශ්‍යතා සැපයීමට ඇති හැකියාව කෙරෙහි බලපා ඇත.

යුරෝපා සංගමයේ තානාපති එච්.ඊ. ඩෙනිස් චයිබි මහතා පැවසුවේ “ආහාර හිඟය වැලැක්වීමට සහ ගොවීන්ගේ ආදායම වැඩි කිරීමට ශ්‍රී ලංකාවේ කෘෂිකර්මාන්තය යථා තත්ත්වයට ගෙන ඒමට අපි FAO සමඟ අත්වැල් බැඳ ගත්තෙමු. අපි එක්ව පොහොර සහ බීජ වැනි අත්‍යවශ්‍ය යෙදවුම් ලබා දෙන්නෙමු. සම්පත් අඩු වී වගා ක්‍රම වෙත යොමු වන්නේ කෙසේද යන්න පිළිබඳව ගොවීන් සහ ව්‍යාප්ති නිලධාරීන් පුහුණු කරන්නෙමු. මෙම නව සහයෝගය ශ්‍රී ලංකාවේ වඩාත් තිරසාර, ඔරොත්තු දෙන සහ ඵලදායී කෘෂිකාර්මික අංශයක් වෙත සංවිධිත සංක්‍රමණයකට දායක වනු ඇතැයි මම බලාපොරොත්තු වෙමි.“ යනුවෙනි.

මෙම ව්‍යාපෘතිය මගින් පොළොන්නරුව, බදුල්ල, අම්පාර සහ හම්බන්තොට දිස්ත්‍රික්කවල හෙක්ටයාර 0.5ක් දක්වා ඉඩම් වගා කරන කුඩා වතු හිමියන් 41,000කට මෙම ව්‍යාපෘතිය මගින් ආධාර කරනු ඇත.

ඔවුන්ට 2023 යල කන්නය සඳහා යූරියා කිලෝග්‍රෑම් 50 මල්ලක් ලැබේ.

මීට අමතරව ඉලක්ක ගත ගොවීන්ට සහ ව්‍යාප්ති නිලධාරීන්ට පොහොර කාර්යක්ෂමව භාවිතා කරන ආකාරය, රසායනික පොහොර සදහා පවතින අවශ්‍යතාවය අවම කිරීම, කාබනික පොහොර භාවිතය ඉහළ නැංවීඹ සහ දීර්ඝකාලීන වශයෙන් පසේ සාපල්‍යතාවය ඉහළ නැංවීම පිළිබඳව පුහුණුවක් ලබා දෙනු ඇත.

එසේම ගුණාත්මක වශයෙන් ඉහළ බීජ වගා කිරීම සදහා සහ රජය සතු ගොවිපළවල සහතික කරන ලද බීජ වගාකිරීමත්, සැකසීම ශක්තිමත් කිරීම සදහාද මෙම ව්‍යාපෘතිය සහාය දක්වනු ඇත.

About The Author

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *