Moody’s හි ශ්‍රේණිගත කිරීමෙන් ලංකාව තවත් පහළට

Moody's හි ශ්‍රේණිගත කිරීමෙන් ලංකාව තවත් පහළට

Moody's හි ශ්‍රේණිගත කිරීමෙන් ලංකාව තවත් පහළට

ලෝකයේ රටවල්වල ආර්ථිකය සම්බන්ධ වර්තමාන තත්ව විශ්ලේෂණය කරන Moody’s Investors Service මගින් ශ්‍රී ලංකාවේ ආර්ථික පරිහානියක් හඳුනාගෙන ඇති අතර ඒ අනුව ශ්‍රී ලංකාවේ ස්වෛරී ශ්‍රේණිගත කිරීම Caa1 සිට Caa2 දක්වා පහත හෙළා ඇත. මීට සෘජු ලෙස බලපා ඇත්තේ ලංකාවේ විදේශ සංචිත පහළ යාමත් එය ඉහළයාමට අරමුණුගත වැඩපිලිවෙලක් ඇතැයි පැහැදිලි නොවීමත් යයි දන්වා ඇත.

මින් ඉහත ෆිච් රේටින් මගින්ද ශ්‍රී ලංකාවේ තත්වය පහත දමා තිබුණ අතර මෙවර මූඩිස් පහත හෙළීම ගැන මහ බැංකුව ප්‍රතිචාර දක්වමින් පවසන්නේ අයවැයට සූදානම්වන අවස්ථාවක මේ ආකාර පහත හෙළීමක් සිදුකිරීම අකාලයේ සිදුකර ඇති අසාධාරණයක් බවත් එය පිළිගත නොහැකි බවත්ය.

ආර්ථික විශ්ලේෂකයින් පමණක් හරිහැටි දන්නා මෙම කාරණාව ගැන කෙටියෙන් විමසා බැලුවොත් Moody’s Investors Service මගින් සිදු කරනුයේ ආයෝජකයින්ට ණය ශ්‍රේණිගත කිරීම්, අවදානම් විශ්ලේෂණය සහ කොටස්, බැඳුම්කර සහ රජයේ ආයතන සඳහා පර්යේෂණ සැපයීමය. Moody’s Analytics විසින් අවදානම් කළමනාකරණය, ණය විශ්ලේෂණය සහ ආර්ථික පර්යේෂණ සඳහා ප්‍රාග්ධන වෙළඳපොළට උපකාර කිරීම සඳහා මෘදුකාංග සහ මෙවලම් සංවර්ධනය කරයි.

Moody’s හි ශ්‍රේණිගත කිරීමක් මඟින් නිකුත් කරන්නන්ට පුලුල් ආයෝජකයින්ගේ අවධානය ග්‍රහණය කර ගැනීමේ හැකියාව සමඟින් කාලීන, වෙළඳපොළට යාමට ණය උපාය මාර්ග නිර්මාණය කිරීමට හැකි වන අතර ණය ශ්‍රේණිගත කිරීම් සහ පර්යේෂණ හරහා ගෝලීය ණය වෙලඳපොලවල් පිළිබඳ පුළුල් දැක්මක් ආයෝජකයින්ට ලබා දේ.

කෙටියෙන් පවසතොත් ලංකාවේ ආයෝජනය ගැන තීරණ ගන්නා බාහිර අය මෙම ශ්‍රේණිගතකිරීම සලකා බලා මුදල් යටකරනවාද නැද්ද යන තීන්දු ගන්නා අතර අවාසිදායක ආර්ථිකයක් ඇති රටවල ආයෝජන වලට නොපෙළැඹේ. මේ නිසා මෙම ශ්‍රේණිගත කිරීම පහළ යාම යනු ලංකාවට අයෝජන අවස්ථා අඩුවීමකි.

Moody’s Investors Service විසින් ශ්‍රී ලංකාවේ ස්වෛරී ශ්‍රේණිගත කිරීම Caa1 සිට Caa2 දක්වා පහත හෙළා ඇති අතර, මුදල් මුද්‍රණය සහ අබලන් වූ විදේශ විනිමය වෙලඳපොලවල් මධ්‍යයේ විදේශ සංචිත අඛණ්ඩව පහත වැටීම හේතුවෙන් රටේ ණය සමපේක්ෂන ශ්‍රේණියට ගැඹුරට ගෙන ගොස් තිබේ.

“ශ්‍රේණිගත කිරීම් පහත හෙලීමේ තීරණය ගෙන ඇත්තේ ඉතා අඩු විදේශ විනිමය සංචිත සන්දර්භය තුළ, රජයේ ඉදිරි සැලකිය යුතු පරිණතභාවයන් සපුරාලීම සඳහා විස්තීරණ මූල්‍යකරණයක් නොමැතිකම පෙරනිමි අවදානම් මතු කරන බැවිනි.”

දේශීය මුදල් පිළිබඳ විශ්වාසය නැතිවීම හේතුවෙන් ද්‍රවශීලතා එන්නත් සහ අක්‍රිය විදේශ විනිමය වෙළෙඳපොළ ණය සඳහා පමණක් නොව වත්මන් ගනුදෙනු සඳහා ද ණය ක්‍රමය හරහා රටෙන් පිටතට ධනය මාරු කිරීම දුෂ්කර කර ඇත. එහි ප්‍රතිඵලයක් ලෙස රට ආනයනය සඳහා ණය මාර්ග ද සොයමින් සිටී.

මේ අතර Moody’s විසින් Caa2 වෙත සිය ස්වෛරී ශ්‍රේණිගත කිරීමේ නවතම ශ්‍රේණිගත කිරීම අකාලයේ සිදු වූවක් බවත් එය නොවැම්බර් මාසයේ අයවැයට පෙර සහ ගලා ඒම ගෙන ඒමට උත්සාහ කරමින් සිටින බවත් ශ්‍රී ලංකාවේ මහ බැංකුව පවසා ඇත.

“අයවැයට පෙර ගත් මෙම අකල් ශ්‍රේණිගත කිරීමේ තීරණයෙන් පෙනී යන්නේ මූඩීස් විසින් රටේ කාර්ය සාධනය සහ අපේක්ෂිත මාර්ගය පිළිබඳ තක්සේරුව සැකසීමට අදාළ සියලු තොරතුරු ගෙන නොමැති බව” මහ බැංකුව පවසයි.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *